Spojrzenie naukowca na pomysł idealnego i szczęśliwego Państwa.Miasto Słońca.



                                              SPOJRZENIE NAUKOWCA NA POMYSŁ
                                                   IDEALNEGO I SZCZĘŚLIWEGO
                                                                          PAŃSTWA
                                                                MIASTO SŁOŃCA
                                                   The City of the Sun                   
                                                           

               
Tommaso Campanella

Tommaso Campanella
   


                                    SPOJRZENIE NAUKOWCA NA POMYSŁ IDEALNEGO
                                                        I SZCZĘŚLIWEGO PAŃSTWA
                                                               MIASTO SŁOŃCA
                                                       THE SITY OF THE  SUN




Witam Państwa serdecznie. Jestem przekonany, że od początku Świata ludzie zawsze marzyli o szczęściu,dobrobycie i miłości. Pierwszym autorem tego genialnego utopijnego pomysłu był  filozof Platon, który napisał książkę "Przepisy idealnego państwa".  W czasach  niewolnictwa ten utopijny pomysł był dla wszystkich śmiałym i niezrozumiałym. Na te czasy było to wielkie proroctwo i niepojęta teoria  przez współczesnych rządzących i filozofów. Wizja genialnego Platona później została rozwinięta przez Arystotelesa oraz takich wybitnych ludzi jak Jezus Chrystus, Tommaso Campanella, Robert Owen,Saint-Simon, Charles'a Fourier, K.Marks, F.Engelesa, W.Lenin i inni. A więc w  historii świata nie brakuje geniuszy, których ten temat bardzo ciekawił. Jednym z największych przedstawicieli głoszenia  teorii o szczęściu i miłości dla wszystkich ludzi  na ziemie był Jezus Chrystus. Pan Bóg  wg religijnej teorii stworzył ziemię i ludzi dla szczęścia i miłości jednak nie wszyscy  ludzie  z czasem nie byli dobrymi i  nie przestrzegali religijnych zasad. Z tego powodu Pan Bóg zesłał na ziemię swojego syna Jezusa Chrystusa aby nawrócić ludzi na drogę miłości i szacunku. Biedny Jezus oddał swoje życie za ludzkie grzechy. Według Pisma Świętego na trzeci dzień z martwych wstał i wrócił do swojego ojca w niebie. Z tego powodu  ja stwierdzam, że zmienić ludzi szybko według Pisma Świętego nie jest możliwe. Historia rozwoju ludzi na ziemi  pokazuje, że to bardzo długi proces. Jezus Chrystus odszedł od nas do nieba ale zostawił nam swój miłosny obraz życia do naśladowania. Oddał swoje życie za nasze grzechy żeby udowodnić nam wszystkim, że trzeba żyć przestrzegając przekazań bożych. Nauka i miłosny obraz życia Jezusa było i jest wielką motywacją dla wielu zwykłych ludzi, filozofów, pisarzy i naukowców. Tak Tommaso Campanella (Giovanni Domeniko) w 1602 roku na podstawie idei Jezusa-Chrystusa  napisał traktat idealnego Państwa pod nazwą Miasto Słońca. Coś o tym wielkim człowieku, który urodził 5 września 1568 roku w Stignano Kalabria, a zmarł 21 maja 1639 roku w Paryżu. Wybitny włoski filozof, teolog i poeta epoki renesansu, który na te smutne czasy miał wizję o demokracji, wolności i braterstwie wszystkich ludzi na świecie. Jego  idee są aktualne i dzisiaj.  Historyczna opowieść  Miasto Słońca  weszła do historii jako jeden z pierwszych traktatów, gdzie Tommaso Campanella w warunkach inkwizycji i religijnego terroryzmu miał inne spojrzenie na rozwój cywilizacji. Jednak trzeba podkreślić, że  Campanella aby mieć możliwość pracować nad swoją opowieścią wykorzystuje religijne teorie. Jego utopia idealnego państwa łączy cechy państwa Platona, Arystotelesa i idei Jezusa-Chrystusa o szczęściu i równości dla wszystkich obywateli. Według pomysłu Campanelli na czele państwa i obywateli Miasta Słońca stoi władca, który jest wybrany przez lud i ma absolutną władze, "Metafizyk", będący jednocześnie najwyższym Władcą-Kaplanem. Kandydat na tę posadę wg idei Campanella powinien był być dobrze wykształcony i fachowcem w sprawach ekonomii, polityki i wojskowych spraw oraz w wieku  30-40 lat. Wg jego teorii ustrojowej państwa władza wybiera sobie trzech współwładców (triumwirzy). Każdy z tych pomocników kieruje różnymi naukami lub rzemiosłami w których ma doświadczenie i wykształcenie. Główna posada w Rządzie Państwa Słońca powinna należeć do osoby, która miała obowiązek kierować siłowymi strukturami pod nazwą-Moc, Która była odpowiedzialna za sprawy wojskowe i obrony Miasta Słońca oraz ochronę obywateli przed złodziejami. Drugi pomocnik władcy Państwa- minister (mądrość) nauki,kultury i oświaty. To była bardzo poważna posada bo od tego, kto kierował tą posadą zależało jaki będzie poziom rozwoju ekonomii i życia obywateli oraz ich wykształcenia. Trzeci minister, którego posada miała nazwę Miłość zajmował się problemami wychowania dzieci, sprawami rodzinnymi ślubami i innymi problemami kultury i wychowania ludzi. Według tego była powołana instytucja  Wielkich Zgromadzeń. Na tych zebraniach obywatele Miasta Słońca decydowali wspólnie o poważnych sprawach, pragnieniach i skargach. Wszyscy obywatele mają obowiązek przestrzegać prawo, które było wypisane na tablicach i wystawione na widok publiczny. W Państwie Słońca nie istnieją oddzielne organy sądownicze - sędziami są główni kierownicy zawodów, którym ludzie skarżą się. Umyślne działania były surowo karane, a nieumyślne były karane bardzo łagodnie. Ponadto Władca miał prawo łaski. Praca fizyczna w Państwie Słońca była szanowana i bardzo dobrze opłacana. W Państwie Słońca nie istnieje prawo niewolnictwa. Obowiązki  i  zajęcia są nakładane na wszystkich obywateli, a dzięki dobrej organizacji pracy jej czas dla wszystkich obywateli wynosi  zaledwie 4-5 godzin dziennie. Warto podkreślić, że pomysły Platona i Arystotelesa do naszej ery były rozwinięte w legendach wielkiego utopisty Jezusa-Chrystusa, który założył i odkrył światu nową erę, w której my żyjemy do dzisiaj. Dzisiaj 17 grudnia 2019 roku i za kilka dni my wszyscy  na ziemi świętować będziemy urodziny Wielkiego Mistrza, który oddał swoje życie, żeby nas ratować i kierować do dobrobytu, miłości i szczęścia. Wielkie Brawa dla Jezusa-Chrystusa. Po Jezusie i Campanelli idee idealnego państwa na zasadach wolności, równości i braterstwa rozwijał Robert Owen, Saint-Simon, Charles Fouriera i inni filozofowie, politycy i naukowcy. Wybitnym przedstawicielem tego utopijnego ustroju państwa był Robert Owen, który urodził się 14 maja 1771 roku, a zmarł 17 listopada 1858 roku. Anglia na te czasy była na wysokim poziomie rozwoju ekonomii i nowoczesnych technologij, a to wymagało politycznych, ekonomicznych i socjalnych zmian kapitalistycznego ustroju. Robert Owen był jednym z pierwszych, który otwarte wyznawał, że kapitaliści niesprawiedliwe wynagradzają robotników, że nieprawnie większa część należności za ich pracę zostaje w kieszeniach osób, które nie pracują, a tylko dzielą. Z tego powodu on został działaczem ruchu socjalistycznego,  był pionierem rewolucyjnych poglądów socjalistycznego ruchu robotników. Warto podkreślić, że jego pomysły o rozwoju kapitalizmu w Anglii i ruchu rewolucyjnego przedłużyli wybitni ekonomiści jak K.Marks, F.Engelesa i inny. R.Owen odrzucał własność prywatną. Uważał, że robotnicy, którzy są okradani przez kapitalistów powinni łączyć się w organizacje  związkowe i wymagać  sprawiedliwego podziału owoców swojej pracy. Robert Owen był pierwszym, który twierdził, że dla dobra ludzi na ziemi trzeba zlikwidować kapitalistyczny ustrój i stworzyć nowy sprawiedliwy komunistyczny, gdzie  ludzie są równi i pracują razem oraz sprawiedliwie dzielą produkt swojej pracy. Według jego teorii w komunizmie państwo centralnie zajmuje się zarządzaniem, produkcją i zatrudnianiem obywateli. Po tej idei państwo nie tylko organizuje zakłady pracy, ale i zajmuje się wychowaniem i kształceniem obywateli komunistycznych państw. Ten układ wyznawał, że w komunistycznym państwie kobiety są na równi z mężczyznami. Twierdzi, że niesprawiedliwy podział produktu pracy rodzi złych ludzi, którzy z tego powodu popełniają przestępstwa. Z mojego punktu widzenia komunizm- od lac. communius  oznacza, że wszystko jest wspólne. W historii ten eksperyment  politycznego i ekonomicznego ustroju państwa był realnie realizowany na początku XX  wieku w Rosji, a następnie w ramach komunistycznego reżymu ZSRR i całym bloku wschodnim. Głównym celem tego utopijnego ustroju była likwidacja państwa, prywatnej własności i klasowego dzielenia. Praktycznie  założenia ideologii komunistycznej w realnym życiu starał się wprowadzić  Włodzimierz Lenin, który stworzył odrębny nurt marksizmu zwany leninizmem. Nowy nurt ruchu komunistycznego przybrał postać partii komunistycznej zorganizowanej według zasad centralizmu demokratycznego. Rewolucja w Rosji po obaleniu cara miała doprowadzić do budowy dyktatury proletariatu. W.Lenin i partia komunistyczna Rosji przejęli siłą  w 1917 roku   władze, a później narzucili ją Ukrainie, Armenii,Gruzji, Azerbejdżanowi, Mongolii, Turkmenii, Kazachstanowi, Turkmenistanowi. Mołdawii, a w 1940 roku Litwie,Łotwie i Estonii, a po drugiej wojnie światowej państwom satelickim w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1949 roku Komunistyczna Partia Chin utworzyła państwo socjalistyczne. Komuniści zdobyli również  władze w Korei Północnej w 1949 roku, Wietnamie  w 1954 i na Kubie  w 1959 roku. Ten utopijny ustrój miał dobre strony, ale więcej było złych stron. Dobre było to,że wszyscy ludzie mieli pracę, medyczne usługi, dostęp do nauczania dzieci. Złymi stronami tego ustroju i reżymu, było to, że ludzie byli pozbawieni własności, wolności i demokratycznych podstaw. Ludzie pracowali bez motywacji i materialnego interesu, a to miało to wielki wpływ na wydajność pracy. Z tego powodu komunistyczny reżym cały czas miał problemy z produkcją żywności. Obywatele stali w dużych kolejkach  aby udało im się kupić produkty bardzo niskiej jakości. Komunistyczny reżym cały czas zamiast tego,żeby produkować żywność dla ludzi oraz artykułu codziennego użytku,  produkował uzbrojenie. W tym  czasie, kiedy lud i robotnicy nie mieli możliwości normalne się odżywiać partyjna nomenklatura mogła sobie pozwolić na wszystko. Ogromny biurokratyczny aparat miał swoje sklepy z żywnością dobrej jakości, osobne i luksusowe sanatoryjne usługi, osobne luksusowe dzielnice zamieszkania, ogromny aparat siłowych organów, największą i potężną armię tradycyjną i nuklearną w świecie. Dodatkowo polityka tego utopijnego i agresywnego ustroju cały czas prowokowała cywilizowany świat na konfrontacje wojenne. Kosztowna imperialistyczna wojna w Afganistanie. Te i inne działania komunistycznego ustroju spowodowały wielki ekonomiczny kryzys i niezadowolenie ludzi w różnych regionach tego mocarstwa. Estonia, która była okupowana przez ZSRR od 1940 roku w roku 1988 ogłosiła niezależność. I to był początek rozpadu tego agresywnego komunistycznego ustroju. 26 grudnia 1988 roku w stolicy Białorusi Mińsku była podpisana Deklaracja o samorozwiązaniu tego agresywnego komunistycznego mocarstwa, które miało za zadanie zrobić ludzi wolnymi i szczęśliwymi, a wyszło odwrotnie ten system został znienawidzony bo był zorganizowany na zasadzie siły i terroru i dla tego się rozpadł. Z mojego punktu widzenia komunistyczny ustrój od początku swojego istnienia nie miał wielkich szans zostać monopolistą w polityce i ekonomi w świecie z tego powodu, że był zaplanowany na podstawach nie prywatnej własności, a na zasadach państwowej, gdzie własność jest oderwana od pracownika. Robotnicy w ramach tego utopijnego ustroju nie mieli motywacji do wysokiej wydajności pracy bo wynagrodzenie pracy było niesprawiedliwe i pracownikom brakowało środków na utrzymanie swojej rodziny. Dowodem tego jest to, że wszystkie państwa, które są na zasadach państwowej własności są biedne i zacofane w rozwoju, a ludzie są pozbawieni wolności, politycznych i ekonomicznych praw. Jednak warto przyznać, że ten historyczny eksperyment ma nie tylko złą stronę,a i dużo pożytecznej informacji bo daje nam bardzo cenne wskazówki jak powinien rozwijać się świat i jaki ma być styl rządzenia. Komunistyczny ustrój udowodnił, że rządzący powinni wykorzystać mnóstwo socjalnych programów dla zatrudnienia obywateli, kształcenia,wychowania stymulowania biznesu i nowych technologi. Historycznym faktem jest Unia Europejska, gdzie  utopijne pomysły autora Miasta Słońca zostają realnym zjawiskiem. Państwa Europy budują nowy socjalny system polityczny i ekonomiczny. Ten nowoczesny projekt daje możliwość bogatym i biednym państwom być razem na zasadzie równości,wolności i braterstwa i zrobić wszystkich ludzi bogatymi i szczęśliwymi na zasadzie własności i motywacji do efektywnej pracy. Taki ustrój daje możliwość nie tylko zrobić ludzi bogatymi szczęśliwymi, a i pozbawić od agresywnych reżymów i wojen. Europa znalazła swój styl politycznego i ekonomicznego ustroju i rozwoju. Ten Europejski historyczny wielki projekt może być przykładem dla innych kontynentów świata.Jestem przekonany,że taki model rozwoju regionów na świecie pozwoli pozbawić ludzi na ziemi biedy, uchronić od wojen i totalnej zagłady, bez takich politycznych, ekonomicznych i socjalnych zmian wszyscy ludzie na ziemi są zagrożeni. Ja jestem przekonany,że z czasem będzie sformowany nowy ONZ, który na podstawie projektu Unii Europejskiej zmieni cały świat politycznie i ekonomicznie. Uważam,że świat powinien być pod kierownictwem ONZ podzielony na 4 wielkich Miast Słońca. Głównym Miastem Słońca powinien być obszar ziemi, gdzie są dobre warunki dla zamieszkania ludzi. Drugi obszar to tam gdzie ludzie pracują, trzeci obszar na ziemi,to tam gdzie są dobre warunki wypoczynku i ozdrawiania ludzi. Czwarty obszar dla ludzi, którzy nie przestrzegają poprawnych zasad Miasta Słońca  (skazanych za przestępstwa). Mam nadzieję, że to będzie realizowane i wszyscy ludzie na ziemi bez wyjątków będą szczęśliwi i bogaci. Drodzy czytelnicy opowieść została zakończona.Zapraszam do czytania oraz czekam na Wasze opinie. dr Vasyl Stratulat-Smolnicki.

 






                                                                                 
Zbawiciel Świata Jezus-Chrystus

Platon

Projekt Miasta Słońca














Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty