SPOJRZENIE NAUKOWCA NA ROCZNICĘ OKRĄGŁEGO STOŁU
![]() |
| Lech Wałęsa |
SPOJRZENIE NAUKOWCA NA ROCZNICĘ OKRĄGŁEGO STOŁU
Coś o 30 rocznicy Okrągłego Stołu oraz obaleniu komunistycznego reżymu w Polsce. To największe historyczne wydarzenie XX stulecia. Zwycięstwo Solidarności, umożliwiło bez wojny domowej zmienić komunistyczny reżym na demokratyczny w Polsce i całej Europie.
Chcę państwu podkreślić, że w 80-latach XX stulecia Zachodnia Europa, USA i inne kapitalistyczne kraje znajdowały się na bardzo wysokim poziomie rozwoju politycznego i ekonomicznego. W tym czasie kraje Bloku Socjalistycznego, w tym Polska pozostawały w bardzo głębokim kryzysie politycznym i ekonomicznym. Polska, która najbardziej była związana gospodarczo ze Związkiem Radzieckim najwięcej ucierpiała pod względem ekonomicznym.Niezadowolona klasa robotnicza ówczesną władzą, materialnym wynagrodzeniem, podwyżką cen oraz innymi problemami powołała nowe związki zawodowe pod nazwą Solidarność, na czele których stanął Lech Wałęsa przywódca strajków w Stoczni Gdańskiej. Solidarność od początku wzbudziła zaufanie polaków w całym kraju. Strona rządowa potraktowała nowe związki jako wielkie zagrożenie dla obecnego komunistycznego ustroju.i w końcu sierpnia 1980 r. rozpoczęto przygotowania do wariantu stanu wojennego. Z pomocą KGB i władz radzieckich 12 grudnia 1981 r. około północy w Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Państwa, na którym podjęto uchwalę o wprowadzeniu stanu wojennego ma terenie całego kraju. 13 grudnia w noc z soboty na niedzielę o godzinie 0:00 odziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i dużo innego uzbrojenia. W związku ze stanem wojennym ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną od 19.00 do 6.00., jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wstrzymano wydawanie prasy (poza gazetami rządowymi - "Trybuna Ludu" i "Żołnierz Wolności" oraz 17 "terenowymi organami komitetów wojewódzkich PZPR. Zarządzano również wstrzymanie wyjazdów zagranicznych do odwołania. Zamknięto granice państwa i lotniska cywilne., a także czasowe zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych. Badania naukowe pokazują, że powodem stanu wojennego była nie tylko pogarszająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna oraz obawa, że wojska radzieckie wejdą na terytorium Polski, oraz obawa komunistycznego reżymu przed utratą władzy. Na ten czas ruch Solidarność miał wielkie poparcie ze strony narodu Polskiego, Zaufanie do rządu na te czasy deklarowało 24%, a działania Solidarność 62 % Polaków. Autorytet Solidarność śród ludzi pracy, biznesu i inteligencji cały czas wzrastał, a komunistyczny reżym na czele z Generałem Jaruzelskim odczuwał strach przed robotnikami. W połowie sierpnia 1988 roku władze PRL były zmuszone zacząć rozmowy o porozumieniu z narodem i Solidarnością. 31 sierpnia 1988 roku w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie generała Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy, na którym obecny był także biskup Jerzy Dąbrowski, oraz sekretarz Komitetu Centralnego Stanisław Ciosek. 16 września 1988 roku rozpoczęły się znane w historii jako rozmowy w Magdalence, rozmowy władz państwowych z przedstawicielami ruchu solidarnościowego i Kościoła, podczas, których głównym zagadnieniem sporu była kwestia legalizacji Solidarności. Uzgodniono, iż Okrągły Stół powstanie w połowie października, a jego tematyka i program ma być: "model funkcjonowania państwa i życia publicznego, przyspieszenie rozwoju i modernizacja gospodarki narodowej, kształt polskiego ruchu związkowego. 27 września 1988 roku stanowisko Premiera objął Mieczysław Rakowski, a 14 października został powołany jego gabinet, to dało możliwość zacząć rozmowy z Solidarnością oraz jej legalizacji jako prawnej strony rozmów o zmianach politycznego i ekonomicznego ustroju państwa Polskiego na zasadach demokratycznych i prywatnej własności. Takie działania ze strony władzy komunistycznej umożliwiło rozpoczęcie przygotowań do Okrągłego Stołu. 27 stycznia 1989 roku nastąpiło kolejne spotkanie L.Wałęsy i Czesława Kiszczaka, gdzie ustalono termin i program Okrągłego Stołu. Faktycznie to było pierwsze Forum Ekonomiczne na temat rozwoju Polski na torach kapitalizmu. Program Okrągłego Stołu przebiegał w trzech głównych kierunkach: gospodarki i polityki społecznej; reform politycznych; pluralizmu związkowego i demokracji. W dziesięciu podzespołach decydowano w sprawach ekologii,górnictwa, polityki mieszkaniowej, młodzieży, nauki, oświaty i postępu technicznego, reform prawa i sądów, rolnictwa, środków masowego przekazu, stowarzyszeń i samorządu terytorialnego i zdrowia. Okrągły Stół rozpoczął się 6-7 luty 1989 a zakończył 5 kwietnia podpisaniem porozumienia. Tak Okrągły Stół stal się podstawą dla nowego politycznego i ekonomicznego ustroju na torach kapitalizmu. Po 30 latach rozwoju Polski w Unii Europejskiej mamy pewność że Polska poszła w dobrym kierunku Dowodem jest to że w 2018 roku Polska otrzymała wysoką ocenę rozwoju gospodarczego i od tego roku jest w gronie państw ze statusem wysokiego ekonomicznego rozwoju i wysokiego poziomu życia ludzi, oraz to, że dzisiaj Ukraina,Gruzja i Mołdowa są na dobrej drodze wyzwolenia od Rosyjskiego Imperializmu i wstąpienia do Unii Europejskiej. Wielkie brawa dla Solidarności i Narodu Polskiego. Wielkie brawa wszystkim żyjącym i nie żyjącym polakom, którzy walczyli za wolność i demokrację. A ja dr Vasyl Stratulat-Smolnicki bardzo wszystkim dziękuję i zapraszam do czytania mojego pamiętnika o największych wydarzeniach XX i XXI stulecia.



Beautiful.Bravo.Greetings from Krakow.Kiss for Everyone.
OdpowiedzUsuń